NOTE: Below are all-conference teams for area leagues, as selected by area coaches and submitted to BoCoPreps.com by area athletic directors.


5A FRONT RANGE LEAGUE

First team

Katy Couperus, Fort Collins

Josalyn Martin, Fort Collins

Diana Poterveld, Poudre

Hannah Clark, Rocky Mountain

Korree Willer, Fossil Ridge

Hayley Muphy, Fossil Ridge

Cassie Owens, Monarch

Kelsey Killean, Legacy

Shursteen Sharp, Mountain Range

Berkley Gamble, Fairview

Daphine Morency, Fairview

Kelli Drobney, Legacy

Erin Stenhouse, Boulder

Kaeli Schmidt, Poudre

Katie Weber, Greeley West

Greta Gainda, Loveland

Second team

Nicole Mullin, Fort Collins

Lauren Roelig, Fossil Ridge

Taylor Nelson, Fossil Ridge

Pam Janicek, Loveland

Danni Winn, Greeley West

Janelle Lynx, Horizon

Alyssa Sporner, Poudre

Lindsey Guice, Rocky Mountain

Sara Goodman, Legacy

Lauren Cook, Legacy

Katie Simpson-Johnson, Boulder

Nikki Machalek, Fairview

Olivia Fear, Fairview

Gina Ogg, Monarch

Libby Looft, Rocky Mountain

Honorable mention

Aish Narang, Legacy

Jessie Arrellano, Legacy

Lauryn Lee, Horizon

Kylee Franz, Horizon

Megan Higgins, Fairview

Rachel Decurno, Fairview

Katie Peterson, Loveland

Bree Baraza, Poudre

Megan Avery, Rocky Mountain

Heather Dyer, Rocky Mountain

Keile Kropf, Boulder

Abby Burridge, Boulder

Adrienne Lowney, Boulder

Cassie Florentine, Fossil Ridge

Kelli Willer, Fossil Ridge

Sara Ghent, Greeley West

Jesse Buttloph, Greeley West

Madi Ott, Fort Collins

Rachael Schaad, Fort Collins

Zoey Weappa, Fort Collins

Player of the year

Koree Willer, Fossil Ridge

Coach of the year

Justin Stephens, Fort Collins



4A TRI VALLEY

All conference

Bre Robertson, Windsor

Alex Klema, Windsor

Alexa Lang, Windsor

Kelsey Steffens, Windsor

Abby Zimmerman, Windsor

Leticita Olivia, Windsor

Amanda Cary, Northridge

Kendra Aragon, Northridge

Alex Gidinez, Frederick

Shanelle Cox, Frederick

Katelyn Campbell, Frederick

Makenzie Urban, Frederick

Tanya Schutz, Skyline

Tara Schutz, Skyline

Ellie Leonard, Skyline

Hannah Truesdale, Skyline

Bre McNeil, Roosevelt

Meghan Pomeroy, Roosevelt

Player of the year

Alex Godinez, Frederick

Coach of the year

Chad Eisentrager, Frederick



4A NORTHERN LEAGUE

First team

(Broomfield, Longmont, and Silver Creek only)

Morgan Rynearson, Broomfield

Chayea Ahrens, Broomfield

Courtney Miknis, Broomfield

Katie Forsee, Broomfield

Stephanie Martella, Broomfield

Katlyn Auernhamer, Longmont

Sarah Calhoun, Longmont

Meghan Jedrzejewski, Silver Creek

Kailee Cox, Silver Creek

Gabriela Perez, Silver Creek

Player of the year

Morgan Rynearson, Broomfield



3A METRO LEAGUE

First team

Galen Roda, D, Peak to Peak

Ashley Burk, D, Holy Family

Havana McElvaine, MF, Kent Denver

Brittany Halcomb, MF, Faith Christian

Belle Morel, F, Peak to Peak

Caroline Jenkins, F, Faith Christian

Ali Clarke, F, Colorado Academy

Sarah Martinez, G, Peak to Peak

Petal Niles, D, Colorado Academy

Marin McCoy, MF, Colorado Academy

Allison Pott, MF, Faith Christian

Lea Maxwell, F, Peak to Peak

Second team

Sawyer Scheufele, D, Faith Christian

Lauren Jones, D, Peak to Peak

Hannah Selner, MF, St. Mary's

Ally Thimsen, MF, Jefferson Academy

Alycia Wright, F, Jefferson Academy

Lauren Cannataro, F, St. Mary's

Maddie Lewis, G, Jefferson Academy

Bear Aragon, D, Colorado Academy

Abby Metzger, MF, Holy Family

Ellie Toll, MF, Kent Denver

Jackie Muphy, MF, Colorado Academy

Honorable mention

Mariah Holman, G, Englewood

Kendall Russell, F, Holy Family

Micaela Bianchard, D, Holy Family

Daryl Mitzel, MF, Holy Family

Molly Guerin, D, St. Mary's

Monica Stokes, D, Holy Family

Stephanie Longtine, D, Jefferson Academy

Maddie Kuzik, F, Holy Family

Heidi Wendt, F, Jefferson Academy

Josie Mitzel, D, Holy Family

Emma Selner, D, St. Mary's

Julia Kline, MF, Englewood

Maddie Plachy, MF, St. Mary's

Maryssa Sena, MF, St. Mary's

Nicole Campbell, F, Kent Denver

Maddy Batung, D, Faith Christian

Coach of the year

Krista Sahrbeck, Kent Denver