The past week's Colorado weather has left spring sports like track and field struggling just to find opportunities for their athletes to compete in March.

On Monday, it was "Frederick Pow Wow" to the rescue.

"We were going to be at Windsor and they had to cancel completely so we're super excited to be here," Mead head coach Chris Reynolds said right after his 800-meter relay team took first at the Pow Wow. "We thought we were going to lose a meet entirely, which would have hurt us. I think a few teams jumped in and this is really a great meet."

An annual meet that Frederick High School hosts, the Pow Wow went off without a hitch on Monday. One prep event that successfully navigated the snowy weather, this year's meet included a team or two that was scrambling to find a competitive outlet for its athletes.

Runners like Mead's Tony Feula, who won the 110 hurdles in 15.48 seconds, wouldn't have been able to get their early-season work in without it.

"That was the best race I've seen from Tony in two years, probably," Reynolds said. "He pulled up hurt in a race last year and he just kind of finally came back. That was good."

Broomfield, Frederick, Holy Family, Longmont, Mead, Middle Park, Platte Canyon, Roosevelt, Silver Creek and University all attended Monday's meet.

For the BoCoPreps.com area schools, it was a chance to loosen up, stretch out and start laying the groundwork for their 2016 goals. While they did, many local athletes put down some impressive marks.

Brad Cochi: cochib@dailycamera.com or twitter.com/BradCochi

 

Frederick Pow Wow

At Frederick H.S.

BOYS

100 meter dash — 1. Trevor Cook, Longmont, 11.22; 2. Conlan Berger, Longmont, 11.25; 3. Will Domier, Holy Family, 11.35; 4. Jacob Bejarano, Roosevelt, 11.63; 5. Brayden Hamby, Roosevelt, 11.73; 6. Jacob Cole, Frederick, 11.88; 7. Nathan Tillema, Mead, 11.93; 8. Gianni Espinoza, Longmont, 12.01; 9. Alex Heredia, Mead, 12.04.

200 dash — 1. Jordan Xiong, Broomfield, 22.55; 2. Will Domier, Holy Family, 23.33; 3. Logan Goodner, Longmont, 23. 91; 4. Brayden Hamby, Roosevelt, 24.01; 5. Walker Higgins, Mead, 24.11; 6. Josh Walker, Longmont, 24.24; 7. Khris Bailey, Roosevelt, 24.30; 8. Dayne Tyre, Mead, 24.34; 9. Nathan Tillema, Mead, 24.47.

400 dash — 1. Walker Higgins, Mead, 52.13; 2. Jordan Xiong, Broomfield, 52.34; 3. Trevor Cook, Longmont, 54.09; 4. Charlie Scerbo, Holy Family, 54.26; 5. Jack Weis, Mead, 55.29; 6. Tino Martinez, Broomfield, 55.67; 7. Braden Bartlett, Holy Family, 55.68; 8. Dayne Tyre, Mead, 56.36; 9. Trevor Pickett, Silver Creek, 56.45.

800 run — 1. Nick Larson, Holy Family, 2:12.71; 2. Orion Gorham, Mead, 2:13.28; 3. Shane Kaiser, Broomfield, 2:15.65; 4. Mark Simmons, Middle Park, 2:17.65; 5. Isaac Dukes, Mead, 2:18.97; 6. Alonso Tapia, University, 2:19.02; 7. Ryan Brisnehan, Holy Family, 2:21.45; 8. Kalvin Hessling, Broomfield, 2:22.16; 9. Isaac Orozco, Roosevelt, 2:22.20.

1,600 run — 1. Josh Schoep, Broomfield, 4:37.09; 2. Dylan Parker, Platte Canyon, 4:52.37; 3. Hayden DeBuse, Mead, 4:53.58; 4. Mark Simmons, Middle Park, 4:54.64; 5. Justin McDaniel, Mead, 4:54.67; 6. Joseph Meek, Roosevelt, 4:55.53; 7. Blake Dice, University, 5:02; 8. Zack Beckwith, Silver Creek, 5:03.41; 9. Mitchell Long, Silver Creek, 5:03.90.

3,200 run — 1. John Moroney, Silver Creek, 10:47.31; 2. Hayden DeBuse, Mead, 10:53.66; 3. Justin McDaniel, Mead, 11:00.46; 4. Eliott Cassidy, Silver Creek, 11:03.83; 5. Joseph Creighton, Silver Creek, 11:04.82; 6. Uriah Little Owl, University, 11:16.02; 7. Kyle McCabe, Holy Family, 11:16.49; 8. Christian Montoya, Holy Family, 11:45.07; 9. Ethan Knapp, University, 11:47.42.

110 hurdles — 1. Tony Feula, Mead, 15.48; 2. Eli Sullivan, Longmont, 15.81; 3. Josh Walker, Longmont, 16.10; 4. Michael Carabello, Mead, 16.80; 5. Dalton Ill, Broomfield, 16.86; 6. Bradley Wright, Platte Canyon, 17.08; 7. Angelo Hurtado, Roosevelt, 17.21; 8. Ryan LaVanchy, Mead, 17.43; 9. Robert Pagano, Roosevelt, 17.80.

300 hurdles — 1. Dalton Ill, Broomfield, 41.17; 2. Josh Walker, Longmont, 41.67; 3. Tony Feula, Mead, 42.18; 4. Eli Sullivan, Longmont, 42.33; 5. Jackson Rogers, Broomfield, 43.97; 6. Tyler Oliver, Longmont, 44.04; 7. Bradley Wright, Platte Canyon, 44.67; 8. Douglas Dean, Middle Park, 45.10; 9. Ryan LaVanchy, Mead, 45.36.

400 relay — 1. Longmont, 43.88; 2. Holy Family, 46.25; 3. Mead, 47.38; 4. Roosevelt, 48.59; 5. Middle Park, 48.67; 6. Silver Creek, 49.09; 7. Frederick, 49.30; 8. Broomfield, 50.08.

800 relay — 1. Mead, 1:34.94; 2. Holy Family, 1:34.95; 3. Longmont, 1:35.31; 4. Roosevelt, 1:35.80; 5. Frederick, 1:38.49; 6. University, 1`:38.84; 7. Broomfield, 1:43.19; 8. Silver Creek, 1:44.33; 9. Middle Park, 1:46.92.

1,600 relay — 1. Broomfield, 3:33.51; 2. Roosevelt, 3:36.61; 3. Holy Family, 3:39.44; 4. Longmont, 3:39.97; 5. University, 3:42.14; 6. Mead, 3:50.82; 7. Frederick, 3:59.64; 8. Silver Creek, 4:01.54; 9. Middle Park, 4:11.78.

3,200 relay — 1. Holy Family, 8:36.12; 2. Silver Creek, 8:38.46; 3. Mead, 8:47.94; 4. Longmont, 9:02.60; 5. University, 9:05.76; 6. Broomfield, 9:18.15; 7. Platte Canyon, 9:24.37; 8. Roosevelt, 9:25.63; 9. Frederick, 9:40.85.

Long jump — 1. Conlan Berger, Longmont, 21-1; 2. Dane Myers, Mead, 20-2.5; 3. Grant Croell, Broomfield, 20-0.25; 4. Carson Willis, Longmont, 19-9; 5. Cruz Garcia, Longmont, 19-8.5; 6. Bryce Williams, Broomfield, 19-8; 7. Lance Hartsoch, Frederick, 18-10.75; 8. Alex Heredia, Mead, 18-10.5; 9. Dalton Ill, Broomfield, 18-10.

Triple jump — 1. Bryce Williams, Broomfield, 43-7.5; 2. Conlan Berger, Longmont, 42-2.75; 3. Nicholas McCarthy, Roosevelt, 38-9.75; 4. Michael Carabello, Mead, 38-9; 5. Danny Ahern, Longmont, 38-0.5; 6. Bradley Wright, Platte Canyon, 37-8; 7. Conrad Burgesser, Mead, 36-8.5; 8. Travis Montoya, Holy Family, 36-5.25; 9. Yarib Estrada, Longmont, 36-5.

High jump — 1. Jacob Bejarano, Roosevelt, 6-6; 2. Bryce Williams, Broomfield, 6-4; 3. Grant Croell, Broomfield, 6-0; 4. Cruz Garcia, Longmont, 6-0; 5. Mathew McMann, Silver Creek, 5-10; 6. Rylee Simpson, Roosevelt, 5-8; 7. Nathan Lowry, Frederick, 5-8; 8. Charlie Scerbo, Holy Family, 5-6; 9. Spencer Whitfield, University, 5-6.

Discus — 1. Garrett Betty, Broomfield, 128-08; 2. Jake Clark, University, 127-1; 3. Trevor Moore, Mead, 125-9; 4. James Heater, Roosevelt, 124-11; 5. Sam Merrill, Longmont, 123-11.5; 6. Mikey DeRock, Roosevelt, 121-4; 7. Austin Majerus, Mead, 118-4; 8. Nick Sloan, Holy Family, 117-4; 9. Rey Ramos, University, 115-5.

Shot put — 1. James Heater, Roosevelt, 41-9; 2. Rey Ramos, University, 41-1; 3. Trevor Moore, Mead, 40-9.5; 4. Jeremy Bartley, Silver Creek, 40-5; 5. Will Preuss, Longmont 39-2.75; 6. Jacob Cole, Frederick, 38-6; 7. Daniel Aguilar, Roosevelt, 38-1.5; 8. Nico Murphy, University, 38-0; 9. Austin Majerus, Mead, 37-11.5.

Pole vault — 1. Dawson Hopkinson, University, 12-0; 2. Dylan Henrick, Platte Canyon, 11-6; 3. Bayden Davis, Roosevelt, 11-6; 4. Christian Zimmerman, Platte Canyon, 11-6; 5. Mitch Cunico, Middle Park, 10-6; 6. Rydman Terry, Roosevelt, 10-6; 7. Samuel Godwin, Broomfield, 10-6; 8. Shaun VanderTorre, University, 10-0; 9. Mark Simmons, Middle Park, 9-6.

 

GIRLS

100 meter dash — 1. Shea Zeman, Holy Family, 13.07; 2. Delaney Morrow, University, 13.09; 3. Abbie Glynn, Mead, 13.15; 4. Jerica Baeza, Roosevelt, 13.19; 5. Sydney Postle, Mead, 13.24; 6. Rebecca Hasting, Silver Creek, 13.27; 7. Lilliana Nives-Martin, Frederick, 13.38; 8. Melanie Doty, Holy Family, 13.41; 9. Payton Corah, Holy Family, 13.54.

200 dash — 1. Brenna Chase, Broomfield, 25.91; 2. Abbie Glynn, Mead, 26.88; 3. Delaney Morrow, University, 27.06; 4. Shea Zeman, Holy Family, 27.10; 5. Melanie Doty, Holy Family, 27.46; 6. Sydney Postle, Mead, 27.71; 7. Payton Corah, Holy Family, 28.04; 8. Julia Wyatt, Frederick, 28.16; 9. Emily Black, Roosevelt, 28.57.

400 dash — 1. Brenna Chase, Broomfield, 1:00.48; 2. Payton Corah, Holy Family, 1:01.07; 3. Lillian Nives-Martin, Frederick, 1:02.98; 4. Shea Seman, Holy Family, 1:03.33; 5. Emily Meek, Roosevelt, 1:03.77; 6. Sydney Postle, Mead, 1:04.26; 7. Kennedy Keller, Roosevelt, 1:06.61; 8. Danya Schuessler, University, 1:06.80; 9. Colista Bird, Silver Creek, 1:07.37.

800 run — 1. Cammy Manes, Longmont, 2:17.84; 2. Kendra Eickleberry, Roosevelt, 2:31.25; 3. Laura Thompson, Broomfield, 2:3153; 4. Sophia Maeda, Mead, 2:32.56; 5. Vanessa Kort, Broomfield, 2:34.34; 6. Alena Valdez, Broomfield, 2:34.36; 7. Pamela Richmeier, University, 2:40.18; 8. Taylor Stinson, Silver Creek, 2:43.13; 9. Ryleigh Stephen, Mead, 2:43.15.

1,600 run — 1. Ivy Gonzales, Broomfield, 5:19.70; 2. Katelyn Mitchem, Broomfield, 5:27.27; 3. Emily Mitchem, Broomfield, 5:27.74; 4. McKenzie Gaines, Broomfield, 5:27.78; 5. Sophia Maeda, Mead, 5:32.51; 6. Taylor Stinson, Silver Creek, 5:44.46; 7. Sierra Bell, Mea,d 5:33.71; 8. Jessica Peters, University, 5:45.15; 9. Verena O'Malley, Longmont, 5:54.12.

3,200 run — 1. Madi Kenyon, Roosevelt, 12:10.10; 2. Sierra Bell, Mead, 12:54.09; 3. Kelsey Lagunas, Roosevelt, 12:54.35; 4. McKinley Coppock, Silver Creek, 12:59.19; 5. Taylor Santangelo, Holy Family, 13:42.57; 6. Kika Napierkowski, Holy Family, 13:49.35; 7. Christina Burrow, Mead, 13:57.85; 8. Nina Hartley, Broomfield, 14:02.55; 9. Maeve DeBuse, Mead, 14:09.86.

100 hurdles — 1. Jerica Baeza, Roosevelt, 16.84; 2. Maya Lathrop, Frederick, 17.44; 3. Kaitlyn Bridge, Longmont, 18.11; 4. Samantha Phillips, Middle Park, 18.22; 5. Isabella Jimenez, Holy Family, 18.52; 6. Savannah Mill, Mead, 18.92; 7. Kelly Aragon, Frederick, 19.03; 8. Nicole Engelking, Roosevelt, 19.23; 9. Sierra Whipple, University, 19.27.

300 hurdles — 1. Brianna Hitchcock, Longmont, 49.04; 2. Baylee Grantner, Roosevelt, 49.62; 3. Brandy Boldt, Silver Creek, 51.01; 4. Isabella Jimenez, Holy Family, 51.37; 5. Lesley Munson, Broomfield, 54.24; 6. Angelina Dinsmore, Holy Family, 54.27; 7. Emma Lambrecht, Mead, 54.29; 8. Maya Lathrop, Frederick, 54.69; 9. Sidney Poulsen, Broomfield, 55.72.

400 relay — 1. Longmont, 52.05; 2. Mead, 55.69; 3. Platte Canyon, 56.39; 4. Holy Family, 56.70; 5. Broomfield, 57.63; 6. University, 58.34; 7. Frederick, 58.92; 8. Middle Park, 59.05.

800 relay — 1. University, 1:52.59; 2. Broomfield, 1:54.92; 3. Roosevelt, 1:55.78; 4. Frederick, 1:56.74; 5. Silver Creek, 1:58.99; 6. Holy Family, 1:59.90; 7. Middle Park, 2:02.19.

1,600 relay — 1. Longmont, 4:13.51; 2. Roosevelt, 4:14.36; 3. Holy Family, 4:22.30; 4. Mead, 4:24.00; 5. Broomfield, 4:36.37; 6. Middle Park, 4:41.90; 7. Silver Creek, 5:48.75.

3,200 relay — 1. Roosevelt, 10:06.86; 2. Broomfield, 10:31.07; 3. Holy Family, 10:51.01; 4. Silver Creek, 11:41.97; 5. Middle Park, 12:17.88.

Sprint medley — 1. Frederick, 1:57.53; 2. Roosevelt, 2:00.92; 3. Middle Park, 2:01.64; 4. Mead, 2:03.23; 5. Holy Family, 2:03.37; 6. Silver Creek, 2:08.77; 7. Broomfield, 2:09.33; 8. University, 2:13.56.

Long jump — 1. Shiloh Berger, Longmont, 17-0.5; 2. Taylor Merriman, Silver Creek, 15-6.5; 3. Sydney Wetterstrom, Longmont, 15-3; 4. Abby Croell, Broomfield, 15-2.75; 5. Jerica Baeza, Roosevelt, 15-1.25; 6. Sydney Postle, Mead, 14-10.25; 7. Aliegh Trimble, Mead, 14-8; 8. Samantha Ulrich, Roosevelt, 14-4.5; 9. Lindsay Chohon, Frederick, 14-3.

Triple jump — 1. Sydney Wetterstom, Longmont, 34-5.75; 2. Kendra Eickleberry, Roosevelt, 31-11.5; 3. Abbie Glynn, Mead, 31-6.25; 4. Lucy Davis, Roosevelt, 30-7.5; 5. Taylor Merriman, Silver Creek, 30-7.25; 6. Bethany Bray, University, 30-5.75; 7. Jordyn Blaha, Silver Creek, 29-10.75; 8. Katherine McClain, Longmont, 29-1.75; 9. Annika Wetterstrom, Longmont, 28-10.5.

High jump — 1. Rylee Anderson, Silver Creek, 5-5; 2. Katherine McCain, Longmont, 5-2; 3. Kelley Aragon, Frederick, 4-10; 4. Mia Castillo, Roosevelt, 4-10; 5. Abby Croell, Broomfield, 4-8; 6. Baylee Frantner, Roosevelt, 4-8; 7. Taralee Wright, Silver Creek, 4-8; 8. Delaynie Byrne, Broomfield, 4-8; 9. Morgan Shaw, Middle Park, 4-6.

Discus — 1. Nicole Rawson, Frederick, 106-5; 2. Belle Whyrick, University, 100-9; 3. Anna Whyrick, University, 96-10; 4. Logan DeRock, Roosevelt, 94-3; 5. Alyssa Schmidt, Mead, 92-8; 6. Jenn Young, Broomfield, 91-8; 7. Jordan Carter, Silver Creek, 89-10; 8. Megan Smiens, Holy Family, 89-6; 9. Sydney Wetterstrom, Longmont, 86-11.

Shot put — 1. Julia Wyatt, Frederick, 34-5; 2. Brenna Fankell, Broomfield, 33-8; 3. Belle Whyrick, University, 33-6; 4. Nicole Rawson, Frederick, 33-2.5; 5. Megan Smiens, Holy Family, 32-11; 6. Sarah Nichols, Longmont, 31-8.5; 7. Jody Gallagher, Holy Family, 31-5.5; 8. Anna Whyrick, University, 31-1.5; 9. Cydney Pittenger, Holy Family, 29-7.5.

Pole vault — 1. Mattie Keller, Roosevelt, 8-00; 2.Sidney Poulsen, Broomfield, 8-00; 3. Hayley Rayburn, Platte Canyon, 7-06; 4. Brianna Eckinger, Roosevelt, 7-06; 5. Kaylyn MacGill, Platte Canyon, 7-00; 6 Elianna Durfee, Roosevelt, 7-00; 7. Abby Croell, Broomfield, 7-00; 8. Skylar Reed, Platte Canyon, 7-00.